Rövid nyaralás és egy kis megtisztulás után újra borozom. Itt jön egy beszámoló két részlétben.

Meghívás érkezett Korcsik Zoltántól négy kevésbé ismert borászat bemutatójára a VAM Designba.

Bemutatkozásnak nem nevezném az eseményt, mert mindahányan már jó ideje foglalkoznak szőlővel, borral és megmutatták, hogy mit tudnak. Vitathatatlan tény viszont, hogy a nagyközönség nem annyira ismeri Őket. Ennek több oka is van. Az egyik például, hogy az elvárhatónál sokkal kevesebb tokaji és somlói bort iszunk. A másik, hogy egyik pince borai sincsenek a nagyok polcain, leginkább szaküzletekben találjuk meg. Ezért a jelenlévők azt a nemes feladatot kapták, hogy vigyék hírűket a nagyvilágba. Mivel az ígéret szép szó...

Kezdjük a tokaji duóval: Bárdos Saroltával és Lenkey Gézával.

Bárdos Sarolta borait Tokaj Nobilisként találhatjuk meg. Bodrogkisfalud határában található a szőlő és kb. 20 000 palack bort készít egy évben. Személyes kedvencemé akkor vált (ez nem most történt!), amikor először kóstoltam a Barakonyi furmintot. Most a 2009-es volt terítéken és ez is olyan volt, mint a Nobilis borok. Kedves, virágos, tavaszias, légies illatok és ehhez igazi tokaji keményebb ízvilág. Ám ez mindig túlzásoktól mentes, friss, üde, és az ásványosságot elfedi a női kéz adta simogatás. Aminek van egy kevésbé költői neve is: maradékcukor. Ezt mindig megtaláljuk a Nobilis száraz borokban, a száj számára nem érezhető mennyiségben, ám a savakat lekerekíti, hölgyé változtatva a bort. Olyan irányt adva a tokaji bornak, amire csak egy nő képes, akik jobban értik a bort, mint a férfiak, csak sajnos nincsenek elegen. Ugyanilyen szép volt ezen az estén a Birtokbor is, amely 2009-ben 90 % furmintot és 10 % hárslevelűt tartalmaz. Ennek a bornak 60 %-a tartályban, 40 %-a hordóban érlelődött. Kissé zárkózott, bűbáj illat van benne almával, mézzel, dióval, kis ásvánnyal. Órákig lehetne szagolni. Aztán belekóstol az ember és egy nagy Jó napot kívánok! Én vagyok a tokaji bor! élményt kapunk. Határozott savak, fickósan körbeszaladnak a szájban, só, ásvány, alma ízek, mélyen és hosszan. Na persze itt is van cukor, ami adja a határozott köszönés mellé, a meleg kézfogást. Jó bor ez is nagyon, hosszabb távú befektetés.

Akik velem ellentétben szeretik az illatos fajtákat, azoknak tetszeni fog a Nobilis Sárgamuskotályt is. Sok szőlővel, sok kedvességgel, a fajtától szokatlan komplexitással. Ez a bor persze nem hosszabb időre szól.

Lenkey Gézával sem most kezdődött az ismertségünk. Kedves, melegszívű, nyitott fiatalember, aki édesapja után folytatja a borászkodást, ingázva a főváros és Mád között. A 2007-es évben kísérletbe fogott, hogy megismerje mit tudnak a dűlői. A fajták külön lettek szedve, az érlelés viszont már együtt történt. A kísérleti példányokból többet is megkóstoltunk. A Kishegy 56 % hárslevelű és 44 % furmint házasítása, 12 hónapot töltött hordóban. Komplex illata van: mézes, krémes illat, mintha cukrászdában lennénk, marcipán, gesztenye. A bor roppant fiatal ízvilágú. Üde savak, nagy testtel párosulva. Rengeteg alma, körte, citrusok, a végén savakkal, oly fiatal még. Szép, büszke férfikor vár rá, ha mi is kibírjuk.

Ezzel szemben a Holdvölgy sokkal érettebb bor. Ennek mi az oka nem lehet tudni. Az egészen más kitettség (nyugati, míg a Köves déli), a talajösszetétel közötti különbség (Holdvölgy riolittufa, míg a másik inkább kőzettörmelékes)? Ami biztos, a házasítás aránya megfordult és 9 hónapot volt hordóban. Férfias, határozott, érett illat. Erő van benne, napsütés, só, húsos, déli gyümölcsök. Ízében karamell, reszelt alma, déli gyümölcs, csokoládé, édesfűszerek. Természetesen a savak tokajiak, érezhető tannin, nagy test, sűrűség, komplexitás és még messze a csúcs.

Az Úrágya-Köves kilóg a sorból, mert ez egy máslás. Magyarul a bor érlelés közben aszúseprőn is töltött egy kis időt. Meg is érzik rajta. Zárkózott illat, lassan nyílik, finom botritiszes jegyekkel. Van benne gyöngyvirág, hárs. Súlyos bor, komoly beltartalmi értékkel. Fiatal korban van még, sok fiatal gyümölcs, kicsi méz, karamell.

Volt Gézának egy legendás bora, a magnum palackos Élet szép. Ennek bátya a 7 dűlő. Az igazság szerint ez lett volna az Élet szép, de annak túl jó lenne. Az alapanyag az összes dűlőből származó furmintot és hárslevelűt tartalmaz. Egy része tartályban, másik része hordóban alakult ki. Barackos, gyógynövényes, kamilla illat. Van benne mindenből elég. Nem igényel hosszú gondolkodást, de azért többet tud, mint hogy csak úgy megigyuk.

Voltak édes borok is. Naná, hogy voltak, mert enélkül nem élet az élet. Nobilis Amicus 2008 122 gramm cukort tartalmazó töppedt szőlőből készült házasítás. Mély, elgondolkodtató illatok, dióval, karamellel, méz, aszalt gyümölcsök, avar, gomba és persze kis ásvány. Most egy kicsit súlyosabb volt a megszokottnál, az édesség kicsit megnehezült benne, ami biztosan átmeneti állapot, újra fel fog frissülni. Igazi töpped szőlős ízvilág: karácsonyi zserbó.

Mindkét aszú a könnyedebb, gyümölcsös, kedves, fiatalon is jól fogyasztható fajtából való volt. Hordozzák a tokaji aszú minden fontos paraméterét, jó volt Őket inni, de nem gondolom, hogy hosszú évtizedekre el kell raktározni. No, azért még évekig igazán jók lesznek.

Szerző: Gonda Gyurka  2011.04.24. 08:15 Szólj hozzá!

Címkék: élet tokaj furmint hárslevelű szép nobilis aszú bárdos máslás lenkey amicus barakonyi holdvölgy kishegy

A bejegyzés trackback címe:

https://igyunkegyutt.blog.hu/api/trackback/id/tr32851107

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása